^Powrót na początek
  
Get Adobe Flash player

Terapia metodą Tomatisa


Terapia przeznaczona jest szczególnie dla dzieci: autystycznych, z zaburzeniami mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy), z trudnościami w komunikacji, z problemami koncentracji uwagi i zapamiętywania, z zespołem Downa, nadpobudliwych, z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Trening polega na słuchaniu odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego przez urządzenie zwane „elektronicznym uchem”, które jest idealnym modelem ludzkiego ucha i pozwala „wyćwiczyć" ucho pacjenta w taki sposób, aby mogło pracować bez zakłóceń. Ćwiczenia stymulują centralny system nerwowy, a w szczególności korę mózgową, która stanowi centrum procesów myślenia.Bazując na koncepcji plastyczności mózgu, terapia metodą Tomatisa sprawia, że zwiększają się zdolności poznawcze, zdolność do mówienia, rozumienia mowy, zapamiętywania, koncentracji uwagi. Wzrasta więc samoocena i poczucie sukcesu osoby objętej terapią.

Podczas symulacji dziecko może aktywnie spędzać czas czyli rysować, kolorować, bawić się, układać puzzle i układanki, grać w gry planszowe, a nawet spać. Warunkiem trwałych efektów terapii jest prowadzenie treningu na odpowiednim sprzęcie  i taki właśnie został zakupiony w naszym przedszkolu.

Analogowe urządzenie gwarantuje nam:

  • przetwarzanie dźwięku dwukanałowo- przechodzenie ze stanu aktywnego do stanu w spoczynku lub odwrotnie w sposób niezaprogramowany
  • daje dodatkowy czas dla mózgu na przetwarzanie
  • daje możliwość ustawiania balansu między prawym, a lewym uchem
  • nakładania odpowiednich filtrów na materiał muzyczny

 (opracowała Jadwiga Matyszkiewicz)

Copyright © 2013. ZACZAROWANY OGRÓD Rights Reserved.