HIPOTERAPIA – 21 kwiecień 2016

Sezon jeździecki w naszym przedszkolu dziś miał swoją inaugurację

Na koniu można zdobywać świat, ale można też przełamywać lęki. Hipoterapia daje możliwości niespotykane w innych metodach rehabilitacyjnych.

Czar konia i jego moc terapeutyczna tkwi w jego sposobie poruszania się, charakterze i usposobieniu. Jazda na koniu to nieustanne ćwiczenie równowagi. Na dodatek sposób, w jaki koń się porusza, uaktywnia poszczególne partie mięśni jeźdźca. Ruchy ciała człowieka siedzącego na idącym wolno koniu (stępem) są bardzo zbliżone do ruchów ciała idącego człowieka. Barki, kręgosłup, miednica poruszają się jak podczas chodu. Jeśli więc dziecko ma problemy z zachowaniem równowagi, napięciem mięśni, siedząc na koniu może poczuć, jak zachowuje się ciało idącego człowieka. Uczy się chodzić - bez chodzenia.

Bywa, że zanim dziecko usiądzie na końskim grzbiecie, mija kilka tygodni. Strach przed nieznanym jest większy niż ciekawość nowego. Najpierw musi się ze zwierzęciem oswoić. Samo pierwsze posadzenie na koniu jest nie lada wrażeniem. Z grzbietu ziemia jest odległa, a głową jeździec sięga prawie nieba. Tego odczucia nie można porównać z wyglądaniem przez balkonową balustradę.

Hipoterapia służy temu, by przywrócić zdrowie i sprawność fizyczną oraz psychiczną. To rehabilitacja lecznicza, a to oznacza, że powinna być prowadzona przez wyszkolonego terapeutę. Jest to więc wspaniała forma terapii dla naszych Dzieciaków. A kontakt z koniem zapewniamy im w Stadninie „CAPRIOLA”. To magiczne miejsce otoczone polami i lasami znajduje się w Tychach - Cielmicach.